Gebelikte Akıntı

Gebelikte Akıntı

Gebelikte Akıntı, anne adaylarının çoğunda görülebilir. Bunların çoğu gebelikten kaynaklanan fizyolojik akıntılardır. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Fakat bu dönem vajinal enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan akıntılarda olabilir. Bunların sebebi, parazitler, mantarlar ya da bakteriler olabilir. Bu tür akıntıların ise tedavi edilmesi gerekir.

Gebelik döneminde çeşitli belirtiler ve semptomlar olabilir. Bu süreçte ortaya çıkan, yaşanan her şeyin bir anlamı vardır. Mutlaka altında yatan sebebin belirlenmesi gerekir. Gebelikte akıntı bazı hallerde normal olsa da, bazı hallerde yolunda gitmeyen bir anormalliğe işarete edebilir. Bu yüzden anne adaylarının akıntının yapısını, rengini, niteliğini kısaca tüm özelliklerini doktoruyla paylaşması gerekir.

Gebelikte anormal akıntı nedenleri

Gebelik sürecinde ortaya çıkan kahverengi koyu yeşil ya da sarı renkte, köpüklü ya da kanlı, kötü kokulu olan, beraberinde ağrı ve idrarda yanmaya neden olan akıntıların kaynağı genellikle genital bölgedeki sorunlardır. Bu tür akıntıların doktor tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır. Genital enfeksiyonlar çoğu zaman vajinayla sınırlı kalır. Ancak bazı durumlarda genital sistemin üst taraflarını etkileyen pelvik enfeksiyonu ya da rahim ağzı enfeksiyonu meydana gelebilir.

Gebelik sürecinde oluşan vajinitler de akıntıya yol açabileceğinden tedavi edilmelerinde yarar vardır. Servisite neden olan bakterilerin üst genital kanala geçerek bölgede ciddi enfeksiyonlara neden olması da gebelikte akıntı sorununa yol açabilir.

Gebelikte oluşan pelvik enfeksiyonları da tüplerde tıkanmaya ve apseye neden olacağı için tedavisinde dikkatli olunmalıdır. Enfeksiyonlar haricinde nadiren görülen rahim ağzındaki kanser öncüsü olabilecek lezyonlarda ya da kanserli olgularda gebelikte akıntı sorununa neden olabilir. Bu yüzden normal zamanda olduğu gibi gebelikte de akıntı sorunu ihmal edilmemelidir.

Gebe kadınları etkileyen akıntı çoğu zaman fizyolojik kaynaklı olsa da, enfeksiyondan kaynaklandığı belirlenen akıntılar ihmal edilmemelidir. Bu tür akıntıların belirtileri de farklı olur. Bazen parazitler, mantarlar ve bakteriler tek başına enfeksiyona yol açarken, bazen hepsinin etkili olduğu enfeksiyonlarda izlenebilir. Gebe kadınlarda şeker hastalığı varsa akıntı sorunu daha fazla yaşanabilir. Ayrıca üşütme, kokulu tuvalet kağıdı kullanımı gibi etkenlerde akıntı sorunu yaşanmasına neden olabilir.

Gebelikte genital siğiller, implantasyon kanaması, genore, klamidya gibi enfeksiyonlarda açık kahverengi akıntı sorunu yaşanabilir. Pembemsi kahverengi akıntı ise servikal tahriş ya da dış gebelik gibi nedenlerden olabilir. Gebelikte düşük nedeniyle akıntı olursa ya da ektopik gebelikte erken dönemde akıntı olursa rengi koyu kahverengi olur. Gebelikte akıntı sulu kahverengi olursa molar hamilelik belirtisi olabilir. İdrar çıkışında yanmayla birlikte kahverengi akıntı olursa bu sistit sorununa işaret olabilir.

Gebelikte enfeksiyon kaynaklı akıntılar

Kadınlar yaşamlarının her aşamasında akıntı sorunuyla karşılaşabilir. Gebelik kadın vücudunun daha hassas olduğu bir dönem olduğundan ve hormon dengesinin değişmesinden dolayı bu süreçte akıntı sorunu daha sık yaşanabilir. Bu akıntıların tedavi gerektirenleri enfeksiyon kaynaklı olanlarıdır. Gebe kadınlar bu nedenle akıntının özelliklerini doktoruna doğru aktarmalıdır. Özellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon söz konusu olursa eşle birlikte tedavi uygulanmalıdır.

Bakteriyel vajinosiz: Bu enfeksiyonlar Gardnerella vajinalis nedeniyle oluşur. Sık görülen bu enfeksiyonlarda akıntının kıvamı ince, gri renkte, homojen yapıda ve balık kokulu olur. Enfeksiyonun ortaya çıkması vajina florasındaki laktobasillerin azalmasından kaynaklanır. Vücutta mukozalardaki ortama zarar vermeden, bazı hallerde önemli işlevleri olan bakterilerin meydana getirdiği topluluğa flora denir. Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmaz. Ayrıca bakteriyal vajinozis gebelikte erken doğum erken membran rüptürü, koryoamniyonit, puerperal endometrit, preterm eylem riskini arttırır.

Mantar enfeksiyonu: Bu tür enfeksiyonlar kadınları normal yaşamda da etkiler. Bu enfeksiyonun nedeni Candida Albians denilen mantardır. Vajinada ve vulvada kaşıntıya neden olan, peynir kesiği gibi beyaz bir akıntıya neden olur. Gebelikte vajen Ph dengesinin değişmesi bu enfeksiyon için uygun zemin hazırlar. Eğer gebe kadında bir yakınmaya neden olmuyorsa, tedaviye gerek duyulmayabilir. Gerekirse akıntıdan örnek alınarak kültürle mantar üretilebilir. Tedavi gerekirse krem veya fitil kullanılabilir. Bu enfeksiyonun doğumdan önce tedavi edilmesi daha iyi olur. Ayrıca doğum kesisinin hızlı iyileşmesi sağlanır, bebekte pamukçuk gelişimine engel olur.

Trichomonas vajiniti: Anne adaylarının dörtte birini etkileyen bu enfeksiyonda akıntı kötü kokulu, sarı renkli ve bol köpüklü olur. Akıntıyla beraber kaşıntı sorunu da olabilir. Bu enfeksiyona neden olan parazitler kuyrukları ile hareket eder ve vajina ortamında kolay ürerler. İç çamaşırlardan havuzdan, cinsel yolla ortak tuvalet alanlarından bu parazitin bulaşması kolay olur. Tedavide eşle birlikte uygulanmalıdır. Bu enfeksiyonun erken doğum ve suların erken gelmesi gibi olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle gebe kadında yakınmaya neden olmasa da, enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Gebelikte fizyolojik akıntılar

Gebelik sürecinde en fazla görülen akıntılar bunlardır. Akıntıların karakteristik özelliği şeffaf ya da beyaz renkli olması ve kokulu olmamasıdır. Normalde gebe kadınlarda herhangi bir yakınmaya neden olmazlar. Ancak kaşıntı ya da başka bir yakınmaya neden olursa tedavi. uygulanabilir. Yalnız akıntının rengi koyulaşır, miktarında artma olursa mutlaka doktora aktarılmalıdır. 

Gebelikte akıntı sorunundan korunmak için ne yapılmalı?

Gebe kadınların akıntıdan ve enfeksiyonlardan korunmak için pamuklu iç çamaşırı kullanması önerilir. Her gün iç çamaşırların iki defa değiştirilmesi, bu yapılmıyorsa hijyenik ped kullanılması hijyeni sağladığı gibi, ortamın nem dengesini de korur. İç çamaşırların sabunla yıkanması, ütülenmesi önemli tedbirlerdir. Ayrıca cinsel ilişkide prezervatif kullanılması enfeksiyona karşı iyi bir önlemdir. Dolayısıyla gebelikte akıntı sorunu yaşamamak için gereklidir. Bu önlemlerin dışında gebelikte vajina içi su ya da sabunla yıkanmamalıdır. Vajina için özel üretilmiş ürünler kullanılabilir. Vajinada Ph dengesi bozulmamalıdır. Deodorant, pudra gibi kozmetik ürünlerde kullanılmamalıdır.

Gebelikte akıntı için ne zaman doktora gidilmeli?

Gebelikte akıntı normal miktarda olursa, kokusuz olursa doktora gitmeye gerek kalmayabilir. Akıntının miktarının artması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir. Ayrıca akıntının renk değiştirmesi kokunun olması gibi rahatsız edici değişimler olursa ihmal edilmemelidir. Kaşıntı gibi rahatsız edici sorunlara yol açıyorsa da akıntı için doktora giderek uygun şekilde tedavi edilmesi sağlanmalıdır.
Son Güncelleme : 05.11.2018 10:20:41
Gebelikte Akıntı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Gebelikte Akıntı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Gebelikte Akıntı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Akıntı Orucu Bozarmı
Akıntı Orucu Bozarmı
Akıntı Orucu Bozar Mı, Akıntı her kadında buluğ çağına eriştikten sonra menopoza girinceye kadar görülen bir durumdur. Günlük akıntı rahimin kendini temizlemek için uyguladığı bir yöntemdir ve bir çok fıkıh kitabında vücut dan çıkan bazı sıvılar göz...
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Kasık ağrısı ve akıntı, kadının alt karın bölgesinde; rahim yumurtalık idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olabileceği sanılmaktadır. Kasık ağrısı duruma göre değişkenlik göstermektedir bazen çok uzun süren bir ağrı bazen ise kısa...
Peniste Akıntı
Peniste Akıntı
Peniste Akıntı, Erkeklerde peniste akıntı şikayeti çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın en yaygın sebebi cinsel temas sonrasında çeşitli mikroplara maruz kalınmasıdır. Korunmasız cinsel ilişki ve tek eşliliği terk etme durumla...
Kanlı Akıntı
Kanlı Akıntı
Kanlı akıntı, kadınlarda adet dönemi içinde vajinal akıntının görülmesi endişe edilecek bir durum değildir. Vajinal akıntının rengi ve yapısı adet döneminin farklı zamanlarında değişiklik gösterebilir. Yumurtlama dönemi ve adet döneminin başlangıcı a...
Açık Pembe Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Açık Pembe Akıntı, Kadınlar belli dönemlerde açık pembe renkli akıntılarla karşılaşabilmektedirler. İmplantasyon adı da verilen pembe renkli akıntı bazı zamanlarda adet zamanıyla kesişebilmekte ve bu sebeple adet kanamasıyla birbirine karıştırılabilm...
Beyaz Akıntı
Beyaz Akıntı
Beyaz Akıntı, vajinadan gelen ve genellikle tehlikeli bir nedene bağlanmayan durumlardandır. Beyaz akıntı her bayanda görülebilir. Birçok kişi bu akıntılar ile karşılaştığında bir telaşla birlikte doktoruna giderler. Bu akıntılar eğer kokusuz bir ...
Erkeklerde Akıntı
Erkeklerde Akıntı
Erkeklerde akıntı, genellikle peniste gerçekleşen bir durumdur. Bu durum genellikle çok fazla kişilerde görülmez. Fakat çok fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerde bu durum bazen görülebilmektedir. Peniste oluşan akıntı genellikle sabahları fark edilm...
Beyaz Akıntı Neden Olur
Beyaz Akıntı Neden Olur
Beyaz akıntı neden olur, kadınlardaki vajinal akıntılar her zaman doktora gitmelerine neden olan durumlardan biridir. Kadınlar için oldukça can sıkıcı olan akıntılar farklı renklerde olabilir. Elbette bunun değişik sebepleri olur. Bazı vajinal akıntı...
Akıntıdan Kan Gelmesi
Akıntıdan Kan Gelmesi
Akıntıdan kan gelmesi, kadınlarda meydana gelen vajinal akıntılar normal kabul edilse de, bu şekilde akıntıyla birlikte kan gelmesi anormal beklenmeyen bir durumdur. Ancak bunun acilen değerlendirilmesi, neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. A...
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Dışkıda sümüksü akıntı, toplumda bazı kesimleri etkileyen sorunlardan biridir. Mukus yani sümüksü yapı sindirim sisteminin astarında ve diğer alanlarda üretilen saydam ve oldukça yoğun yapıda bir maddedir. Vücut yüzeylerinin yağlanmasını ve kayganlık...
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı, Kadınların birçoğunda görülen akıntılar kimi zaman kişileri oldukça rahatsız edici durumlara düşürmektedir. Öyle ki Bu akıntıların rengine ve kokusuna bakılarak farklı sınıflara ayrılabilmektedir. Gebelik döneminde görülen s...
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Yumurtlama akıntısı kaç gün sürer, yumurtlama dönemi özellikle gebelik planlayan kadınlar için çok önemlidir. Gebe kalmayı planlayan kadınların yumurtlama dönemini takip etmesi gerekir. Hamileliğin oluşabilmesi için yumurtlamanın olması şarttır. Yumu...

 

Akıntı Orucu Bozarmı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Peniste Akıntı
Kanlı Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Beyaz Akıntı
Erkeklerde Akıntı
Beyaz Akıntı Neden Olur
Akıntıdan Kan Gelmesi
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Kadınlarda Siyah Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Peynirimsi Akıntı
Süt Kesiği Akıntı
Kırmızı Akıntı
Adet Sonrası Kanlı Akıntı
İlişki Sonrası Akıntı
Kanlı Burun Akıntısı
Adet Öncesi Akıntı Nasıl Olur
Gebelikte Beyaz Akıntı
İdrar Sonrası Akıntı
Göbekten Akıntı Gelmesi
Adet Öncesi Akıntı
Akıntı İçin Fitil
Popüler İçerik
Kadınlarda Siyah Akıntı
Kadınlarda Siyah Akıntı
Kadınlarda Siyah Akıntı, Siyah renkte bir akıntı görülüyorsa bu bir hastalık yüzünden oluşan kanama olmaktadır. Normal bir vajinal akıntının rengi b...
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı, Genellikle adet öncesi görülen pembe akıntı bayanlar asında özellikle evli insanlar olmak üzere bu durum bir hamilelik beli...
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı, Adet gecikmesi her kadında nadiren de olsa görülen durumlardan biridir. Bu durum belli süreler içerisinde gerçekleştiği zam...
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı, Akıntılar kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise normal olmayan durumlarından dolayı gerçekleşen sorunlar...
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet olmuyorum ama akıntım var, akıntı vajina duvarında ve rahim ağzında yer alan bezlerden salgılanan bir sıvıdır. Sağlık için mutlaka salgılanması g...
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı, Kadınların doktora başvurma sebeplerinin başında çoğunlukla adet öncesi akıntılar yer almaktadır. Başlı başına bir soru...
Peynirimsi Akıntı
Peynirimsi Akıntı
Peynirimsi Akıntı; kadınlarda vajinal bölgede görülen fizyolojik olmayan bir akıntı türüdür. Vajinal akıntılar genel olarak fizyolojik yani vücudun ke...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Akıntı Orucu Bozarmı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Peniste Akıntı
Kanlı Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019