Kulak Akıntısı

Kulak Akıntısı

Kulak Akıntısı, tıpta otore olarak bilinen kulak akıntısı, kulaktan gelen her türlü sıvıyı temsil eder. Kanlı veya kansız olarak gelen bu sıvı halk arasında kulak kiri olarak bilinmektedir. Kulak akıntısı, genellikle kulağın dışarıdan gelen yabancı maddelerden ve bakterilerden korunması için salgılanır. Bazen de kulakta meydana gelen tahrişler ve kulak hastalıklarında da bu akıntıya rastlanılabilir. Bu akıntıya eşlik eden belirtiler ile kulakta meydana gelen sağlık sorunları kolayca tespit edilebilir. 

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısı bazen berrak halde iken bazen de koyu bir şekilde olabilir. Akıntının bu fiziksel değişmelerinde, akıntının neden gerçekleştiği ve hangi belirtilerin eşlik ettiği etkilidir. Kulak akıntısının bilinen başlıca sebepleri şunlardır:
 • Kulak İltihapları: Kulak akıntısının ortaya çıkmasında en yaygın nedenlerden biri de kulak enfeksiyonlarıdır. Genellikle dış kulak enfeksiyonlarında akıntı görülse de bazen de orta kulakta oluşan iltihaplanma kulak zarının delinmesi sebebiyle akıntıya neden olabilmektedir. Çocuklarda sıkça rastlanılan bu enfeksiyona ağrı ve ateş gibi belirtiler eşlik eder.
 • Yüzücü Kulağı: Havuzlarda nem ve kir oranın yüksek olması sebebiyle yüzücü kulağı da denen bu problem, halk arasında dış kulak iltihabı olarak da bilinmektedir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, orta kulaktan sıçrayan enfeksiyonlar ve egzama, sedef gibi bazı cilt enfeksiyonları dış kulak iltihaplanmasına neden olmaktadır. 
 • Travma Sonrası Kulak Akıntısı: Kulak akıntısının oluşumunda en tehlikeli nedenlerden biri de kafa bölgesine alınan darbe sonrası ortaya çıkan kulak akıntılardır. Darbe sonucunda ortaya çıkan akıntılar genellikle akla, kafa tabanında meydan gelen kırıkların olduğunu getirmektedir. Kafa tabanında meydana gelen kırıklar, beyin omurilik sıvısının kulağa doğru akmasına neden olmaktadır. Genellikle bu tür kulak akıntılarının tespiti için beyin tomografisi çekilir.
 • Kulak Kanalında Kanser Oluşumu: Genellikle kulak kanseri sonucunda ortaya çıkan kulak akıntısı, kanlı ve 6 haftadan uzun süreli akıntılardır. Genellikle erken dönemde bu sorun dış kulak iltihabı ile karıştırıldığı için erken teşhis oldukça önemlidir. 
 • Kulak Zarı Delinmesi: Kulak kanalında bulunan yabancı maddeler, aşırı yüksek sese maruz kalma, darbe ve travma, ani basınç değişimi gibi birçok neden kulak zarının delinmesine sebep olabilir. Genellikle bu zarın delinmesi tek başına kulak akıntısına neden olmamakla birlikte orta kulak iltihabı ve kulakta kanlı sıvı birikimi ile birlikte kulak akıntısına neden olmaktadır. 
 • Kulak Akıntısına Sebep Olan Nadir Hastalıklar: Wegener Granülomatozisi, Nekrotizon dış kulak iltihabı, kulak polibi ve ameliyat sırasında beyin omurilik sıvısı kaçağı gibi problemler de kulak akıntısına neden olmaktadır. 
Kulak Akıntısına Eşlik Eden Diğer Belirtiler Nelerdir?

Kulak akıntısına eşlik eden en yaygın belirtiler şunlardır:
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli kulak ağrısı
 • Kulak kaşıntısı
 • Duyma azalması
 • Baş dönmesi
 • Kulak çınlaması
 • Baş ağrısı
Kulak Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak akıntısı tedavi edilirken tedavideki asıl amaç, akıntıya neden olan sorunun ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Kulak akıntısının en yaygın nedenlerinden biri olan kulak iltihaplanmalarında genellikle enfeksiyon tedavisi uygulanarak akıntı sorunu da ortadan kaldırılır. Bu tür enfeksiyon tedavilerinde antibiyotikler veya kulak damlaları kullanılabilir. 
Alerji sonucunda ortaya çıkan kulak akıntısı ise antihistaminik ilaçlar ve damlalar ile tedavi edilebilir.
Bunların yanı sıra orta kulak iltihaplanmalarında çok fazla antibiyotik kullanımı önerilmez. Bazı bakım önerileri ve kulak damlaları ile  hastanın tedavi olması sağlanabilir.  Eğer orta kulak iltihaplanmaları tamamen tedavi edilememiş ise hastanın hayati risklerinin oluşmaması için kulağın kuru tutulması önemle tavsiye edilir. 

Kulak Akıntısı Tedavisinde Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Diğer Hususlar Nelerdir?

Hekim kontrolü dışında hastanın da kulak akıntısını önlemek için dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır: 
 • Kulağın bakımı düzenli olarak yapılması gerekir. Eğer bir orta kulak veya dış kulak iltihabı varsa bu akıntıyı kendiniz temizlemeye çalışmayın. Bu enfeksiyonlar doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
 • Kulak temizliğinde, kulak çöpü kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü kulak çöpleri, kulakta tahrişe hatta kulak zarı delinmesine kadar birçok soruna neden olabilir.
 • Kulak akıntısı için evde sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak suya batırılan bir havlu ile 2-3 dakika kulağa tampon yaparak akıntının hızlıca durdurulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Akıntıyı gidermek için kullanılabilecek bir diğer yöntem de buhar yöntemidir. Bir tencerede kaynatılan suyun üzerine fazla yaklaşmadan kulağa buhar girişini sağlayarak kanalın açılmasının ve enfeksiyon varsa sıvının tamamen akmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı buhar banyosu yaparak da deneyebilirsiniz.
Kulak Akıntısı İçin Kullanılan Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Kulak akıntısı
için önerilen bazı bitkisel tedavi yöntemleri ise şunlardır:
 • Tuzlu Su: Yarım bardak ılık suya 1 çay kaşığı kadar tuz dökün ve iyice çözünmesini sağlayın. Daha sonra bir parça pamuğu bu suyla ıslatarak temizlenecek kulağınıza bir iki damlatın. Daha sonra kulağın dışarıdan görünen bölgelerini de temiz bir bezle temizleyin. 
 • Sarımsak Kürü: 2 diş sarımsağı dövün ve elde ettiğiniz suyu kulağınıza 1-2 damla damlatın.Birkaç dakika sonra kulağınızı dikkatlice temizleyin. Bu uygulamayı günde iki defa olacak şekilde yapmaya çalışın.
 • Nim Ağacı Yağı: Kulak akıntısını ortadan kaldırmak için kulağınıza 1-2 damla nim ağacı yağı damlatabilirsiniz. Antioksidan etkisi kulaktaki iltihabın temizlenmesini sağlayacaktır. 
Son Güncelleme : 12.11.2018 09:27:59
Kulak Akıntısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Kulak Akıntısı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kulak Akıntısı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Akıntı Orucu Bozarmı
Akıntı Orucu Bozarmı
Akıntı Orucu Bozar Mı, Akıntı her kadında buluğ çağına eriştikten sonra menopoza girinceye kadar görülen bir durumdur. Günlük akıntı rahimin kendini temizlemek için uyguladığı bir yöntemdir ve bir çok fıkıh kitabında vücut dan çıkan bazı sıvılar göz...
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Kasık ağrısı ve akıntı, kadının alt karın bölgesinde; rahim yumurtalık idrar torbası ve bağırsaklara ait patolojilerle ilgili olabileceği sanılmaktadır. Kasık ağrısı duruma göre değişkenlik göstermektedir bazen çok uzun süren bir ağrı bazen ise kısa...
Peniste Akıntı
Peniste Akıntı
Peniste Akıntı, Erkeklerde peniste akıntı şikayeti çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Ancak bu rahatsızlığın en yaygın sebebi cinsel temas sonrasında çeşitli mikroplara maruz kalınmasıdır. Korunmasız cinsel ilişki ve tek eşliliği terk etme durumla...
Kanlı Akıntı
Kanlı Akıntı
Kanlı akıntı, kadınlarda adet dönemi içinde vajinal akıntının görülmesi endişe edilecek bir durum değildir. Vajinal akıntının rengi ve yapısı adet döneminin farklı zamanlarında değişiklik gösterebilir. Yumurtlama dönemi ve adet döneminin başlangıcı a...
Açık Pembe Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Açık Pembe Akıntı, Kadınlar belli dönemlerde açık pembe renkli akıntılarla karşılaşabilmektedirler. İmplantasyon adı da verilen pembe renkli akıntı bazı zamanlarda adet zamanıyla kesişebilmekte ve bu sebeple adet kanamasıyla birbirine karıştırılabilm...
Beyaz Akıntı
Beyaz Akıntı
Beyaz Akıntı, vajinadan gelen ve genellikle tehlikeli bir nedene bağlanmayan durumlardandır. Beyaz akıntı her bayanda görülebilir. Birçok kişi bu akıntılar ile karşılaştığında bir telaşla birlikte doktoruna giderler. Bu akıntılar eğer kokusuz bir ...
Erkeklerde Akıntı
Erkeklerde Akıntı
Erkeklerde akıntı, genellikle peniste gerçekleşen bir durumdur. Bu durum genellikle çok fazla kişilerde görülmez. Fakat çok fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerde bu durum bazen görülebilmektedir. Peniste oluşan akıntı genellikle sabahları fark edilm...
Beyaz Akıntı Neden Olur
Beyaz Akıntı Neden Olur
Beyaz akıntı neden olur, kadınlardaki vajinal akıntılar her zaman doktora gitmelerine neden olan durumlardan biridir. Kadınlar için oldukça can sıkıcı olan akıntılar farklı renklerde olabilir. Elbette bunun değişik sebepleri olur. Bazı vajinal akıntı...
Akıntıdan Kan Gelmesi
Akıntıdan Kan Gelmesi
Akıntıdan kan gelmesi, kadınlarda meydana gelen vajinal akıntılar normal kabul edilse de, bu şekilde akıntıyla birlikte kan gelmesi anormal beklenmeyen bir durumdur. Ancak bunun acilen değerlendirilmesi, neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. A...
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Dışkıda sümüksü akıntı, toplumda bazı kesimleri etkileyen sorunlardan biridir. Mukus yani sümüksü yapı sindirim sisteminin astarında ve diğer alanlarda üretilen saydam ve oldukça yoğun yapıda bir maddedir. Vücut yüzeylerinin yağlanmasını ve kayganlık...
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı, Kadınların birçoğunda görülen akıntılar kimi zaman kişileri oldukça rahatsız edici durumlara düşürmektedir. Öyle ki Bu akıntıların rengine ve kokusuna bakılarak farklı sınıflara ayrılabilmektedir. Gebelik döneminde görülen s...
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Yumurtlama akıntısı kaç gün sürer, yumurtlama dönemi özellikle gebelik planlayan kadınlar için çok önemlidir. Gebe kalmayı planlayan kadınların yumurtlama dönemini takip etmesi gerekir. Hamileliğin oluşabilmesi için yumurtlamanın olması şarttır. Yumu...

 

Akıntı Orucu Bozarmı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Peniste Akıntı
Kanlı Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Beyaz Akıntı
Erkeklerde Akıntı
Beyaz Akıntı Neden Olur
Akıntıdan Kan Gelmesi
Dışkıda Sümüksü Akıntı
Gebelikte Sümüksü Akıntı
Yumurtlama Akıntısı Kaç Gün Sürer
Kadınlarda Siyah Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Peynirimsi Akıntı
Süt Kesiği Akıntı
Kırmızı Akıntı
Adet Sonrası Kanlı Akıntı
İlişki Sonrası Akıntı
Kanlı Burun Akıntısı
Adet Öncesi Akıntı Nasıl Olur
Gebelikte Beyaz Akıntı
İdrar Sonrası Akıntı
Göbekten Akıntı Gelmesi
Adet Öncesi Akıntı
Akıntı İçin Fitil
Popüler İçerik
Kadınlarda Siyah Akıntı
Kadınlarda Siyah Akıntı
Kadınlarda Siyah Akıntı, Siyah renkte bir akıntı görülüyorsa bu bir hastalık yüzünden oluşan kanama olmaktadır. Normal bir vajinal akıntının rengi b...
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı
Adet Öncesi Pembe Akıntı, Genellikle adet öncesi görülen pembe akıntı bayanlar asında özellikle evli insanlar olmak üzere bu durum bir hamilelik beli...
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı
Adet Gecikmesi Ve Akıntı, Adet gecikmesi her kadında nadiren de olsa görülen durumlardan biridir. Bu durum belli süreler içerisinde gerçekleştiği zam...
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı
Adet Bittikten Sonra Kahverengi Akıntı, Akıntılar kadınların kimi zaman normal kimi zaman ise normal olmayan durumlarından dolayı gerçekleşen sorunlar...
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet Olmuyorum Ama Akıntım Var
Adet olmuyorum ama akıntım var, akıntı vajina duvarında ve rahim ağzında yer alan bezlerden salgılanan bir sıvıdır. Sağlık için mutlaka salgılanması g...
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı, Kadınların doktora başvurma sebeplerinin başında çoğunlukla adet öncesi akıntılar yer almaktadır. Başlı başına bir soru...
Peynirimsi Akıntı
Peynirimsi Akıntı
Peynirimsi Akıntı; kadınlarda vajinal bölgede görülen fizyolojik olmayan bir akıntı türüdür. Vajinal akıntılar genel olarak fizyolojik yani vücudun ke...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Akıntı Orucu Bozarmı
Kasık Ağrısı Ve Akıntı
Peniste Akıntı
Kanlı Akıntı
Açık Pembe Akıntı
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019